18 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ ۱۳:۱۷:۵۶
کد مطلب:  928756
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان آموزش‌وپرورش؛
برگزاری انتخابات انجمن‌های اولیا و مربیان در نیمه اول مهر

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش از برگزاری انتخابات انجمن‌های اولیا و مربیان در مدارس طبق آیین‌نامه نیمه اول مهرماه برگزار می‌شود.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش به نقل از خبرگزاری ایرنا، نورعلی عباسپور از برگزاری انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس در نیمه اول مهرماه خبرداد و اظهارکرد: در فرایند انتخابات انجمن و اولیا بر اساس آئین‌نامه اگر تعداد شرکت‌کنندگان در این انتخابات به حدنصاب نرسد این زمان به تعویق افتاده و حدود ۱۰روز بعد برگزار می‌شود.

وی افزود: این انتخابات در تمام مدارسی که بالای ۱۰دانش‌آموز دارد، برگزار می‌شود البته امسال تغییراتی با هماهنگی استان‌ها به جهت اهمیت این انتخابات انجام می‌شود.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: در یک سال تحصیلی بسیاری از اختیارات و تصمیمات مدرسه از طریق این انجمن اتخاذ می‌شود که با پیشنهاد همکاران سه روز در نیمه اول مهر به این انتخابات اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: از این سه روز یک روز به انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس ابتدایی، یک روز متوسطه اول و روز آخر نیز به انتخابات انجمن اولیا و مربیان متوسطه دوم اختصاص پیدا می‌کند.

عباسپور تصریح کرد: این انتخابات در تهران هفتم، هشتم و ۱۵مهر برگزار می‌شود و در استان‌ها نیز این زمان متفاوت خواهد بود. در مواردی به دلیل زیاد بودن مدارس ابتدایی و محدود بودن سالن اجتماعات این انتخابات در ۲روز برگزار خواهد شد.

وی افزود: معاونت‌های مرتبط نیز امسال در این انتخابات حضور می‌یابند که هفتم مهر، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش دریکی از مدارس ابتدایی در تهران حضور می‌یابد. همچنین در استان‌ها نیز معاونت‌های مرتبط در انتخابات مدارس حضور خواهند داشت.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: ۲۰درصد از انتخابات امسال به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود که از هر استان آموزش‌های لازم در این خصوص به افراد داده‌شده است. تلاش داریم تا در آینده‌ای نزدیک به‌طور کامل انتخابات به‌صورت الکترونیک برگزار شود.

 وی اهداف این انجمن را همسویی فعالیت‌های تربیتی خانواده، معلمان و مربیان عنوان و اعلام کرد: هم‌افزایی و هم‌سویی فعالیت‌های تربیتی خانه و مدرسه نیز از دیگر اهداف این انجمن است.

عباسپور خاطرنشان کرد:در سند تحول بنیادین نظام آموزشی نیز به این مورداشاره شده است که خانواده باید در تمام سطوح تصمیم‌گیری در آموزش‌وپرورش مشارکت داشته باشد.

وی شعار امسال این انجمن را «مشارکت در مدرسه حق والدین است» عنوان و تصریح کرد: خانواده حق دارد در روش‌های تربیتی، مدیریت و فعالیت‌های مدرسه حضور پیداکرده و اظهارنظر کند.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش افزود:مطالبات خانواده‌ها از طریق این انجمن پیگیری می‌شود و بیشتر دستورالعمل‌ها و فعالیت‌هایی که به دست مدارس می‌رسد در حضور نمایندگان اولیا انجام می‌شد، لذا در اغلب برنامه‌های مدرسه معمولاً نماینده اولیا حضور دارد.

وی اضافه کرد: آگاهی از حقوق خانواده در مدرسه و اطلاع پیدا کردن خانواده‌ها از این حق و مسئولیت‌ها موضوعی است که باید بیشتر بر روی آن کارکرد و به آن پرداخت.

عباسپور ادامه داد: این موارد از طریق دوره‌های آموزشی خانواده به آن‌ها آموزش داده و یادآوری می‌شود که آموزش ورزی خانواده از آن جمله است.

وی خاطرنشان کرد: حق نظارت در فعالیت‌های مدرسه که مدرسه حق داشته و باید پاسخگوی خانواده در خصوص مسائل مالی و گزارش مالی را به انجمن ارائه دهد. در قوانین و مقررات آموزش‌وپرورش وظایف و اختیاراتی برای خانواده مشخص‌شده است.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: خانواده‌ها در مواردی این آگاهی را ندارند که می‌توانند در برنامه‌های مدرسه ورود کرده و نظارت کنند.

به اشتراک بگذارید :