9 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ ۱۱:۱۳:۰۹
کد مطلب:  623195
روزنامه کیهان

سانسور یک شعر در کتاب فارسی

      عطف به مطلب مندرج در آن روزنامه، به تاریخ 29/01/97با عنوان «سانسور یک شعر در کتاب فارسی» پاسخ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش موارد زیر راجهت تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

کتاب درسی یکی از اجزای بسته ‌آموزشی است که در نظام آموزشی جایگاهی ارزشمند داشته و هنوز آئینه تمام نمای برامه درسی ملی به شمار می رود، محتوای کتاب درسی در قالب متن، تصویر، نمودار، جدول و فعالیت های یادگیری براساس مفاهیم و موضوعات مصوب راهنمای برنامه درسی حوزه تربیت و یادگیری انتخاب و سازمان دهی می شود. در نگاه اول، کتاب درسی نونگاشت هم سویی کاملی با مفاهم موردنظر نظام برنامه ریزی درسی دارد، اما در موارد زیادی وقتی در مدرسه به اجرا گذاشته می شود، نقاط قوّت و ضعف آن روشن شده و دبیران و دانش آموزان درخواست ها و انتظارات خود را براساس کتاب درسی تدریس شده اعلام می کنند، نقد ونظرهای جامعه آموزشی در نهایت ضرورت بازنگری در محتوا را پیش می کشد و به دنبال آن محتوای متون درسی دستخوش اصلاح، کاهش، افزایش، حذف و جابجایی می شود.

کتاب های درسی زبان و ادبیات فارسی از پایه اول تا دوازدهم، بسیاری از موضوعات ارزشی، اخلاقی، اعتقادی، بهداشتی، اجتماعی و میهنی را در قالب متون نظم و نثر و به ویژه داستان عرضه می کنند.

در کتاب های درسی فارسی، فارسی 12 پایه نظام آموزشی مفاهیمی مانند آداب زندگی، انقلاب اسلامی، شهادت و ایثارگری، شکوفایی فطرت  الهی، پایداری در برابر ظلم، چهره های دینی، تاریخی، علمی و انقلابی ارائه شده است، بنابراین مفاهیم وموضوعاتی چون شهادت و ائمه اطهار در تمام پایه ها متناسب با سطح دانش آموزان آموخته می شود.

یکی از فصل های کتاب های فارسی دوره دوم متوسطه ادبیات جهان است، دراین بخش سعی شده از نمونه هایی از آثار نظم و نثر برجسته جهان (از گذشته تا معاصر) آورده شود تا دانش آموزان از طریق آثار جهانی با موضوعاتی انسانی آشنا شوند.

اولین درس بخش ادبیات جهان در کتاب ادبیات فارسی پایه  آثار جهانی با موضوعات انسانی آشنا شوند.

اولین درس بخش ادبیات جهان در کتاب ادبیات فارسی پایه دهم شعری با عنوان سپیده دم از نزار قبانی است.

اصل این شعر بسیار طولانی است و مؤلفان می بایستی آن را در حدگنجایش یک واحد یادگیری خلاصه می کردند. وی شعر را در خطاب به امام موسی صدر سروده و در جای جای شعر به موضوع شهادت امام حسین (ع)، کربلا، انتظار، مقاومت و عاشورا پرداخته است.

این مفاهیم در صفحات اول و دوم متن درس موجود است. متن زیر را ببنیم:

تورا جنوب نامیدم

        ای که ردای حسین را بردوش                                        خورشید کربلا را در برداری

        ای دفترهای شعری که مقاومت پیشه کرده اید                 ای روزهای عاشورا

        تو را سپیده دمی در انتظار زاده شدن                               پی گیری در اشتیاق شهادت نامیدم

 

همان طور که ملاحظه می شود، مفاهیم اصلی در متن فعلی درس وجود دارد و برای دانش آموزان بی هیچ ابهامی ارائه شده است.

-بندی که در چاپ 96 از کتاب حذف شده است، به دلیل کاهش حجم و رفع ابهام و پیچیدگی در مفاهیمی بود که در شعر دیده می شود، در عین حال باتوجه به اهمیت مسئله، موضوع برای بررسی مجدد به شورای برنامه ریزی گروه درسی زبان وادبیات فارسی ارجاع داده شده است تا نسبت به تغییرات لازم در چاپ آتی (سال تحصیلی 98-97) اقدام و این نقیصه برطرف شود.

       خواهشمنداست طبق قانون مطبوعات و رسانه ها نسبت به درج جوابیه این مرکز در همان صفحه و با همان قلم اقدام لازم صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید :