2 رجب 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۱ ۰۹:۴۸:۴۶
کد مطلب:  540367
تخلفات صندوق ذخيره فرهنگيان 15 هزار ميليارد تومان است

روزنامه افكار

درپي درج مطلب درروزنامه افكار به تاريخ 19 مهر96 با عنوان «تخلفات صندوق ذخيره فرهنگيان 15 هزار ميليارد تومان است» پاسخ صندوق ذخيره فرهنگيان جهت تنوير افكار عمومي، به استحضار مي رساند:

در حالی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به زعم خودش با استناد به گزارش تحقیق و تفحص از ارقام عجیب تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان رونمایی می کند که کل تسهیلات پرداختی بانک سرمایه را به عنوان تخلفات این مجموعه در نظر گرفته است. در حالی که بانک یک شخصیت حقوقی مستقل است که تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می کند. آقای کوچکی نژاد همچنین میزان تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان را 1500 میلیارد تومان اعلام کرده و معتقد است که کلیه سرمایه گذاری های موسسه در حوزه پتروشیمی تخلف بوده است در حالی که این سرمایه گذاری در شرکت های پتروشیمی مروارید، پتروشیمی خراسان، پتروشیمی مارون و سایر طرح های سودآور صورت گرفته است.

نحوه ارتباط موسسه و بانک سرمایه برای افکار عمومی و به ویژه فرهنگیان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان به صورت شفاف اطلاع رسانی شده است. بر این اساس، کل سهام شرکت های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه به ارزش دفتری ٢١٨ میلیارد تومان و معادل حدود 47 درصد از سهام بانک است که این رقم کمتر از ٥ درصد دارایی 4416 میلیارد تومانی (به ارزش دفتری) مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان در اسفند 1395 است. بنابراین مطالبات بانک سرمایه(8 هزار و یا 13 هزار و یا هر رقم دیگری)، دارایی سهامداران موسسه نبوده و متعلق به سپرده گذران بانک است که در این رابطه با توجه به تعهد بانک مرکزی، نگرانی خاصی وجود ندارد، بنابراین در صورت بازگشت تمامی مطالبات این بانک، قطعا این ارقام به حساب فرهنگیان عضو موسسه واریز نخواهد شد و افرادی که ادعا می کنند، بازگرداندن مطالبات بانک سرمایه به معنی بازگشت آن به جیب فرهنگیان است کاملا اشتباه می کنند.

جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند که در مجموع ارزش دفتری دارایی های موسسه شامل واریزی اعضا، واریزی دولت و سود حاصل از فعالیت های اقتصادی4416 میلیارد تومان است. بر این اساس از ابتدای تاسیس موسسه تا پایان اسفند 1395 اعضای موسسه بیش از 1572 میلیارد تومان حق عضویت به حساب موسسه واریز کرده اند و میزان واریزی دولت فقط 635 میلیارد تومان است. در همین حال فعالیت های اقتصادی موسسه به سودآوری 4074 میلیارد تومانی انجامیده که نزدیک به دوبرابر جمع واریزی اعضا و دولت است.

همچنین در طول 21 سال گذشته، بیش از 1865 میلیارد تومان در قالب سهم الشرکه به حساب بازنشستگان واریز شده است. از این رو میانگین دریافتی فرهنگیان بازنشسته اخیرا به مرز 10 میلیون تومان و بیشترین دریافتی نیز به بیش از 25 میلیون تومان رسیده است. همانطور که بارها تاکید شده است عمده دارایی های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در شرکت هایی

سرمایه گذاری شده که به زمین چسبیده و اصولا قابل جابجایی و اختلاس نیست.

بر خلاف ادعای نماینده محترم مجلس در خصوص اینکه سرمایه گذاری در شرکت پتروفرهنگ کلا ضرر بوده است، پتروفرهنگ یکی از هلدینگ های مهم پتروشیمی در کشور است که نزدیک به 700 میلیارد تومان سرمایه در قالب

شرکت های تولیدی پتروشیمی، پروژه های در دست اقدام و طرح های توسعه ای دارد.

شرکت پتروفرهنگ سهامدار سه شرکت تولیدی پتروشیمی (پتروشیمی مروارید حدود 46 درصد، پتروشیمی خراسان حدود 19 درصد و پتروشیمی مارون حدود یک درصد) است که دو شرکت آن از شرکت های بورسی بوده و تحت نظارت سازمان بورس و به صورت کاملا شفاف عمل می کنند. بنابراین نه تنها سرمایه گذاری در این شرکت ها ضررده نبوده است، بلکه این سه شرکت از شرکت های بسیار ارزشمند و سودده در صنعت پتروشیمی هستند.

از سوی دیگر، بر خلاف گفته های این نماینده، سایر شرکت های پترو فرهنگ مجری طرح ها و پروژه های پتروشیمی بوده و هم اکنون برخی از این شرکت ها در حال نصب تجهیزات عظیم پتروشیمی و برخی در حال انجام امور طراحی، مهندسی، اخذ فاینانس خارجی و وام داخلی و همچنین دریافت مجوزهای لازم از وزارت خانه های نفت،صنایع و سازمان محیط زیست و سایر نهادهای کشور و در مراحل قبل از بهره برداری هستند.

هیات اجرایی کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در طول یکسال گذشته قریب به 100 هزار برگ سند از موسسه و شرکت های تابعه را بررسی کرده و همه ارکان موسسه با آنها همکاری لازم را داشته اند. بنابراین موسسه هیچ گونه نگرانی از بابت انتشار این اسناد ندارد و همواره از تحقیق و تفحص در راستای حفظ منافع فرهنگیان استقبال کرده اما انتشار ناقص و جهت دار این اسناد و اطلاعات را در راستای منافع اعضا نمی داند.

در کنار بررسی هیات تحقیق و تفحص، صندوق ذخیره فرهنگیان نیز پیگیر مطالبات بانک و سایر شرکت های تابعه بوده و به هیچ عنوان در زمینه حفاظت از منافع فرهنگیان کوتاهی نمی کند. در این راستا در طول یکسال گذشته 13 مورد شکایت رسمی علیه بدهکاران صورت گرفته است.

واقعیت این است که این موسسه به عنوان یکی از نهادهای اقتصادی مهم کشور در حال فعالیت است و هرگونه گزارش نسنجیده بر سودآوری آن تاثیر بسزایی دارد. بنابراین هدف ما دفاع از حقوق 840 هزار فرهنگی عضو موسسه است که انتظار دارند با سرمایه گذاری در این موسسه در زمان بازنشستگی، سهم الشرکه قابل توجهی دریافت کنند.

مطمئنا شفاف سازی و تنویر افکار عمومی و اعاده حقوق فرهنگیان عضو موسسه، با غرض ورزی سیاسی امکان پذیر نیست و قشر فرهیخته فرهنگی در تشخیص سره از ناسره آگاهانه عمل خواهد کرد. از این روست که فرهنگیان عضو موسسه به ساختگی بودن این فضا کاملا آگاه بوده و به رغم هجمه های متعدد عضویت فرهنگیان طی سه سال اخیر از 75 درصد به حدود 90 درصد رسیده است زیرا فرهنگیان محترم به خوبی می دانند که صندوق به تعهدات خود در برابر اعضا پایبند است. در این راستا از مهر 1395 تا خرداد 1396 و در زمانی که موسسه با چالش روبرو بوده به هیچ عنوان از تعهدات خود در قبال اعضا غافل نمانده و بیش از 367 میلیارد تومان سهم الشرکه به حساب بازنشستگان واریز کرده است.

به اشتراک بگذارید :