27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ ۱۴:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1726057
از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، صورت گرفت:
معرفی برترین آثار فراخوان «آواز ققنوس»

دبیرخانه فراخوان ادبی «آواز ققنوس» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با داوری ۱۴۰ اثر رسیده، برترین بازآفرینی‌های داستان‌ها و منظومه‌های کهن ادبی را معرفی کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، فراخوان «آواز ققنوس» به همت مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و به مناسبت «روز ملی ادبیات کودک و نوجوان» کار خود را با موضوع بازآفرینی داستان‌ها و منظومه‌های کهن ادبی آغاز کرده بود.

بر اساس این گزارش، فراخوان این مسابقه در تیر ۱۴۰۰به استان‌های مختلف ارسال شد و تا ۲۶شهریور در مجموع ۱۴۰اثر به دبیرخانه این فراخوان رسید.

بر این اساس، فراخوان «آواز ققنوس» در دو بخش «مخاطبان کانونی» و «مخاطبان آزاد» و بخش ویژه (طنز) برگزار شد و ۸۷اثر از مربیان و کارشناسان کانون و ۵۳اثر از شرکت کنندگان آزاد (غیرکانونی) دریافت شده که در بخش شرکت‌کنندگان کانونی ۲اثر و در بخش آزاد ۱اثر برگزیده و ۱اثر شایسته تقدیر معرفی شده است.

بر این اساس راضیه احمدی با اثر «قصه بزغاله آوازه‌خوان» مرزبان‌نامه از استان فارس، فاطمه شهبا با داستان «خروس عاقل» مرزبان‌نامه از استان کرمان در بخش کانونی به ترتیب اول و دوم شدند.

در بخش آزاد نیز صباح سیاسی با داستان «عبدو ماهی می‌گیرد» گلستان سعدی از استان لرستان برگزیده و اثر مطهره طاهری با عنوان «کمپانی هفتواد و پسران» برگرفته از شاهنامه فردوسی از استان تهران شایسته تقدیر شناخته شد.

همچنبن در بخش ویژه مسابقه که حول محور بازآفرینی حکایت‌ها و متون کهن در قالب داستان طنز بود، آثار ارسالی به شکل جداگانه داوری و بهترین آثار شرکت‌کنندگان کانونی و آزاد به صورت مشترک انتخاب شدند. در این بخش در مجموع ۴اثر برگزیده و ۲اثر شایسته تقدیر معرفی شده است.

بر همین اساس اسماعیل الله‌دادی با داستان «خال زیر بال چپ» از داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی از استان لرستان، پروانه آهنگرپورآزاد با داستان «طوطی» از مثنوی معنوی از خوزستان رتبه اول و دوم و مریم کوچکی با اثر «رجبعلی نانوا و انگشتر استاد» برگرفته از تذکره‌الاولیاء عطار از استان تهران و مریم اسلامی با اثر «اتحادیه تنبل‌ها» برگرفته از گلستان سعدی به صورت مشترک رتبه سوم را به دست آوردند.

در همین بخش دو اثر شامل «بزبزقندی» از دنیا اسکندرزاده از تهران و «دماغ پردردسر» از صفورا سلمانیان از فیه‌مافیه از استان اصفهان شایسته تقدیر بخش طنز شناخته شدند.

هما اجتهادی و شراره هاشم دباغیان کارشناسان مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون در بخش «کارگاه داستان»، علی خانجانی نویسنده، پژوهشگر و از مدیران و کارشناسان پیشکسوت کانون، جعفر توزنده‌جانی نویسنده و عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و مرجان فولادوند نویسنده، پژوهشگر و شاهنامه‌شناس هیات داوری این جشنواره را تشکیل می‌دهند.

بر اساس متن این فراخوان، جایزه‌ ویژه‌ این مسابقه، انتشار اثر برتر در قالب کتابی از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که این جایزه به اتفاق آرا، به «راضیه احمدی» مربی ادبی کانون استان فارس تعلق گرفت.

برترین‌های فراخوان «آواز ققنوس» را از اینجا مشاهده کنید

به اشتراک بگذارید :