23 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ ۱۵:۴۲:۴۸
کد مطلب:  1217906
دکتر حسینی تشریح کرد؛
9 چرخش تحول آفرین سازمان آموزش و پرورش استثنایی بر مبنای سند تحول بنیادین

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در شورای آموزش و پرورش شهرستان سبزوار که با حضور اعضای شورا، فرماندار و امامان جمعه سبزوار و روداب برگزار شد به تشریح چرخش های تحول آفرین سازمان آموزش و پرورش استثنایی بر مبنای سند تحول بنیادین پرداخت.

دکتر سید جواد حسینی با بیان اینکه  آموزش و پرورش  استثنایی در 9 حوزه از فعالیت های خود چرخش های تحول  آفرین بر مبنای سند تحول بنیادین داشته است اظهار داشت: چرخش از سمت تصدی گری در امور به توسعه مشارکت ها و مدیریت فرآیندی، از سوی اطلاعات سنتی به سوی اطلاعات سامانه ای، از ارائه خدمات توانبخشی به سمت خدمات توانبخشی و حمایتی، از کیت های آموزشی به سمت چند رسانه ای و از آموزش های نظری به آموزش های مهارتی و کاربردی از جمله چرخش های تحول آفرین در آموزش وپرورش استثنایی می باشد.

وی افزود: چرخش از کتاب های عادی و مناسب سازی شده به سمت کتاب های مناسب سازی شده و ویژه، از سوی مدارس ویژه  به سمت مدارس ویژه و پذیرا، از رویکرد آموزش تفکیکی به سمت تلفیقی و فراگیر سازی و از سوی معلمان تک مهارتی به سمت معلمان چند مهارتی از دیگر چرخش های تحول آفرین می باشد.

وی با بیان اینکه  در راستای تحقق این چرخش های تحول آفرین سه بسته تحولی "توسعه مشارکت ها کاهش تمرکز و اجتماعی شدن"، " مدرسه انطباقی"  و " مداخلات بهنگام طلایی طراحی  شده است اظهار داشت: تعداد برنامه های سال ۹۹ آموزش و پرورش استثنایی از لحاظ کمی و کیفی تحول یافته است و برنامه ها از ۶ برنامه به ۱۳ برنامه و فعالیت ها از ۱۸ فعالیت به ۴۶ فعالیت افزایش یافته است

حسینی افزود:  پوشش برنامه ای در سه زیر نظام به  پوشش همه زیر نظام های سند تحول بنیادین ارتقا یافته است و 63 درصد کل برنامه ها و 83 درصد برنامه های بسته های تحولی نوآورانه و تاسیسی هستند.

معاون وزیر با بیان اینکه نظام پهن پیکر تعلیم و تربیت از  عارضه تمرکز و تصلب رنج می برد اظهار داشت: یکی از تحولات اداری در نظام آموزش و پرورش زدودن تمرکز است و مهمترین کار برای تمرکز زدایی اختیار دادن به مدارس، آموزش و پرورش استان ها و شورای آموزش و پرورش در استان ها است.

وی افزود: در راستای تمرکززدایی، دبیرخانه اجرایی ۳۲ برنامه سال ۹۹ سازمان آموزش و پرورش استثنایی به ۳۲ استان واگذار شده است.

حسینی اوقات فراغت را یک موقعیت یادگیری دانست و افزود: اوقات فراغت از  اوقات رسمی در تعلیم و تربیت دانش آموزان موثر است زیرا مبتنی بر انگیزش و انتخاب است‌

معاون وزیر با بیان اینکه هیچ وزارتخانه ای سندی مترقی مشابه سند تحول بنیادین ندارد اظهار داشت: سند تحول بنیادین نقشه راه آموزش و پرورش است و تمرکز تمامی ارکان آموزش و پرورش بر اجرای این سند است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش 175 هزار نیروی باکیفیت کمبود دارد، افزود: در مدارس استثنایی تعداد دانش آموز و معلم باید ۶ به یک باشد که در حال حاضر این عدد ۱۱ به یک است.

حسینی با بیان اینکه امسال ۲۰ هزار نیرو جذب آموزش و پرورش می‌شوند که ۱۵۰۰ نفر از آنها جذب سازمان استثنایی می‌شوند، افزود: در حوزه توانبخشی، گفتار درمانی، کاردرمانی و بازی درمانی استاندارد آموزش و پرورش استثنایی ۲۵ به یک است که در حال حاضر ۱۵۰ به یک نفر است‌‌.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶۰۰ مدرسه استثنایی و ۲۰ هزار مدرسه پذیرا در حوزه کودکان استثنایی داریم، گفت:  ۲۱۰ مدرسه ویژه دانش آموزان استثنایی در کشور کمبود داریم که تاکنون کلنگ ۶۶ مدرسه  از این تعداد با مشارکت خیرین به زمین زده شده است.

حسینی با تاکید به اینکه امسال سازمان استثنایی ۵۰ درصد افزایش اعتبار داشت، عنوان کرد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی مولود انقلاب است و از  سال ۷۲ تاکنون  بودجه آن ۸ برابر افزایش پیدا کرده است.

معاون وزیر در پایان به ارائه آخرین آمار از برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورد به دبستان پرداخت و اظهار داشت: تاکنون 180  هزار  نفر از نوآموزان با مراجعه به مدارس، جهت انجام سنجش نوبت گیری کرده اند و 2 هزار و 55 نفر از این تعداد  نیز مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

 شایان معاون وزیر در سفر به شهرستان سبزوار از مدرسه در حال احداث کودکان طیف اتیسم بازدید به عمل آورد. این مدرسه در حال حاضر 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با 900 متر مربع زیر بنا ساخته خواهد شد.

گفتنی است: بازدید از مرکز سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورد به دبستان از دیگر برنامه های سفر معاون وزیر به شهرستان سبزوار بود

به اشتراک بگذارید :