تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ ۱۳:۱۳:۵۵
کد مطلب:  771734
در هشتاد و هشتمین نشست شورای نظارت بر مدارس غیر دولتی کردستان:
ساز و کار نگه داشت، ایمنی ، نظارت و کنترل بر فضاهای آموزشی مدارس و مراکز غیردولتی استان مورد واکاوی و بازنگری قرار گرفت

در هشتاد و هشتمین نشست شورای نظارت بر مدارس غیر دولتی کردستان و با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان، آخرین وضعیت ایمنی فضاهای آموزش مدارس غیردولتی استان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، صبح امروز در هشتاد و هشتمین نشست شورای نظارت بر مدارس ومراکز غیردولتی  استان با حضور مدیرکل واعضای شورا و نمایندگان اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، در سالن جلسات اداره  توسعه مدارس غیر دولتی و مشارکت های مردمی برگزارشد.

در این نشست رشید قربانی مدیرکل آموزش و پرورش کردستان با اشاره به اینکه متاسفانه وضعیت فضاهای آموزشی مدارس غیر دولتی استان چندان مطلوب نیست؛ از اعضای شورای نظارت خواست با دقت نظر و جدیت بیشتری موضوع ایمنی مدارس غیردولتی را پیگیری نمایند.

وی با بیان اینکه صدور هرگونه مجوز برای مدارس غیردولتی، آموزشگاه های علمی آزاد و زبان های خارجی در سطح استان تا تصمیم گیری بعدی ممنوع است؛ از فعالیت بیش از 170 آموزشگاه غیردولتی در سطح استان خبر داد .

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان افزود: اکیپی  متشکل از کارشناسان آموزش و پرورش و نوسازی مدارس استان  مکلف هستند  طی دو هفته آینده مدارس  غیر دولتی فاقد استاندارد و پرخطر استان را شناسایی، بازدید و ضمن ایراد تذکر و تعیین ضرب الأجل اصلاح کاستی ها و نواقص ، گزارشی  ازمیزان خطرات احتمالی هر مدرسه را با جزئیات  به شورای نظارت استان ارائه نمایند.

قربانی ادامه داد: پس از شناسایی نقاط پر خطر و نا ایمن، گزارش مشاهدات را به صورت مبسوط به مدیر، مؤسس مدرسه و همچنین مدیریت آموزش و پرورش شهرستان و منطقه اعلام و آنها مؤظف اند  بی درنگ نسبت به رفع موانع و کاستی ها و اصلاح موارد خطر آفرین اقدام نمایند .

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان با تاکید بر اینکه سهل انگاری هایی که امنیت و جان دانش آموزان را به خطر بیندازد قابل چشم پوشی نیست؛ اظهارداشت: مدیران ودست اندرکاران آموزش وپرورش ، مؤسسان و مدیران مدارس غیردولتی باید نسبت به استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس حداکثر تا سه هفته آینده اقدام نمایند.

در ابتدای این نشست حسن حیدری رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس غیردولتی کردستان نیز به بیان گزارش مختصری از وضعیت فضاهای آموزشی مدارس غیردولتی استان پرداخت و با انتقاد از اینکه بسیاری از این فضاها از استاندارد های لازم برخوردار نیستند و نظارت کافی در استقرار این مدارس و مراکز از سوی  کارشناسان نوسازی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق صورت نگرفته است، از اعضای شورای نظارت استان خواست در این زمینه چاره اندیشی نمایند.

وی افزود: کمتراز 15 درصد مدارس غیردولتی استان احداثی و از استانداردهای روز برخوردار هستند و حدود 12 درصد در فضاها خریداری شده و72 درصد دیگر نیز در فضاهای استیجاری استقرار یافته اند که عمدتا از استاندارد و شرایط و ضوابط لازم برای کاربری آموزشی و پرورشی برخوردار نیستند.

حیدری در ادامه از ثبت اطلاعات حدود 500 نفراز متقاضیان اخذ مجوز برای راه اندازی و تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی از طریق سامانه مشارکت ها خبر داد و گفت: نظر به تصمیم استان مبنی بر تحدید صدور مجوزها بایسته است  برای این متقاضیان  نیز چاره اندیشی شود.

گفتنی است در ادامه این نشست هر کدام از اعضای شورای نظارت بر مدارس غیردولتی استان نیز به ارائه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص نحوه ایمن سازی مدارس غیردولتی پرداختند .

به اشتراک بگذارید :