تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۵ ۲۱:۵۵:۴۱
کد مطلب:  747262
مدیرکل آموزش و پرور ش استان همدان:
درس پژوهی شکل اولیه ای از توسعه حرفه ای معلمان است

مدیرکل آموزش و پرور ش استان همدان گفت: درس پژوهی شکل اولیه ای از توسعه حرفه ای معلمان است.

 

   به گزارش اداره‌ اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، محمد پورداود در همایش درس پژوهی استان با بیان این که سرعت تغییر و تحولات در دنیای امروز ما را بر آن می دارد که به سمت تحول در نظام آموزشی حرکت کنیم، اظهارکرد: معلم قرن 21 استلزاماتی دارد که با اهتمام به آنها گام های موثری را می توان در امر تعلیم و تربیت برداشت.

   پورداود شناخت استانداردهای جهانی، ارتقای دانش و داشتن اطلاعات به روز را از جمله ویژگی های معلم موفق ذکر کرد و افزود: معلم باید خود را با تغییر و تحولات  روز هماهنگ سازد و نیاز دانش آموزان خود را بشناسد.

   وی تصریح کرد: آشنایی با فن‌آوری های آموزشی و بهره گیری از تکنولوژی آموزشی به مفهوم جدید آن یکی از لوازم اصلی کلاس محسوب می شود.

   پورداود با بیان این که در دنیای امروز آموزش مفهوم جدیدی پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: امروزه مواد و وسایل آموزشی تنوع بیشتری یافته و الگوهای سنتی دگرگون شده است.

   وی در عین حال گفت: جایگاه معلم در این فرایند کم رنگ نشده است، چراکه هویت  وجودی این ابزار و  وسایل مرهون اهتمام معلم در به کارگیری آنهاست.

   پورداود افزود: معلم می تواند همچون پیکرتراشی حاذق از جسم و جان دانش آموزان تصویری ایده آل و شایسته خلق نماید.

   مدیرکل آموزش و پرور ش استان با تأکید بر  استفاده از روش های تدریس فعال و داشتن طرح درس، اظهار کرد: این دو ویژگی، تدریس معلم و جو کلاس را جذاب‌تر می کند.

   پورداود خلاقیت و ابتکار را از دیگر ویژگی های معلم قرن حاضر خواند و تصریح کرد: معلم خلاق به محیط اطراف خود دقت دارد و از شیوه های جدید استفاده می کند و دانش آموزان را نیزخلاق بار می آورد.

   وی با بیان این که ایجاد دنیای پرسش در کلاس، ایجاد دنیای تخیل و قدرت تغییر پیش فرض ها از جمله شاخص های معلم موفق است، افزود: معلم موفق حس کنجکاوی را در دانش آموزان بر می انگیزد، به تخیل دانش آموزان احترام می گذارد و پیش فرض های جدید ارائه می دهد.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان در ادامه درس پژوهی را کوششی جمعی و روش مند همراه با ژرف اندیشی معلمان در قالب گروه‌های کوچک دانست و تصریح کرد: این کار به منظور شناسایی مسائل و موضوعاتی است که دانش آموزان در درک و دریافت آنها با مشکل مواجه هستند.

   پورداود افزود: درس پژوهی یک حلقه پژوهشی است که در آن معلمان به صورت گروهی درباره موضوعات درسی به پژوهش می پردازند.

   وی گفت: درس پژوهی شکل اولیه ای از توسعه حرفه ای معلمان است که به منظور بهبود مستمر تدریس صورت می گیرد.

به اشتراک بگذارید :