تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۵ ۱۶:۵۴:۴۴
کد مطلب:  747222
تکثر در مدارس ابتدایی مخلّ فرآیند صحیح یادگیری است

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: یکی از موانع یادگیری صحیح تنوع مدارس است که باعث تفاوت های زیادی در نوع آموزش‌های مدرسه‌ ای می شود و ما با مدل‌های گوناگون مدرسه‌داری روبرو هستیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، رضوان حکیم زاده با حضور در مراسم تجلیل از برترین های معاونت ابتدایی استان، با اشاره به برخی از اقدامات معاونت ابتدایی گفت: بخشنامه ممنوعیت ورود مؤسسات آموزشی  به مدارس ابتدایی و اجتناب از تدریس کتابهای غیر درسی نقش تأثیر گذاری در کاهش چندگانگی های آموزشی و جلوگیری از هزینه های غیر ضروری دارد.

 وی با اشاره به لغو آزمون های ورودی برای انواع مدارس خاطرنشان کرد: حذف آزمون های استرس زا کار بسیار ارزشمندی بود  که در راستای عدالت آموزشی و افزایش فرصت های یادگیری انجام شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره تغییر تکالیف دانش آموزی یادآور شد: در برخی استان ها به صورت آزمایشی در پایه های اول، دوم و سوم آموزش مهارت های زندگی جایگزین مشق شب شده و در پایه های چهارم، پنجم و ششم دو ساعت از مجموع ساعات آموزشی کسر و به صلاحدید شورای مدرسه و با توجه به شرایط و ظرفیت های هر منطقه به آموزش مهارت های اجتماعی اختصاص می یابد.

حکیم زاده تصریح کرد: یکی از چالش های حوزه ابتدایی محاسبه نرخ نیاز به معلم در دوره ابتدایی است  که حداکثر تراکم در ابتدایی ۲۶نفر است با این وجود،  ۵۹ هزار کلاس  در سطح کشورداریم که تراکم آنها بیش از ۲۶نفر است و ضروری است در محاسبه واقعی نیاز به معلم  شرایط ویژه مناطق محروم در نظر گرفته شود و تنها تراکم ۲۶نفرمحاسبه نشود.

وی با اشاره به ادامه طرح راهبران آموزشی و تربیتی  در سال تحصیلی جاری  گفت: راهبران اموزشی نقش موثری در جذب  و پوشش تحصیلی دانش آموزان داشته اند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش   با اشاره به جزئیات طرح تکالیف مهارت محور ، اظهار داشت: در هر استان مناطقی مشخص شده که مدارس آن دارای کلاس‌های با تراکم ۱۶ تا ۲۵ نفر باشند؛ این مدارس طبق بسته‌های پیشنهادی آماده شده، تکالیف مهارت محور را جایگزین «مشق» و «تکلیف شب» می‌کنند.

حکیم زاده با انتقاد از تنوع مدارس در دوره ابتدایی گفت: یکی از موانع  فرآیند درست یادگیری، تنوع بسیار زیاد مدارس است که باعث تفاوت های زیادی در نوع آموزش‌های مدرسه‌ ای است و متأسفانه ما با مدل‌های گوناگون مدرسه‌داری، در فرآیند یاددهی- یادگیری روبرو هستیم.

وی با بی معنی دانستن  رقابت در یادگیری خاطرنشان کرد: در نظام مدرسه‌ای اصل بر این است که معلم، معلم همۀ دانش‌آموزان است و هر دانش‌آموزی می‌تواند همۀ موضوع‌های درسی را یاد بگیرد؛ یادگیری یکی، مانع یادگیری دیگری نمی‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان نیز در این آیین با اشاره به برگزاری طرح جابربن حیان گفت: تمرین کارگروهی، شناخت استعدادها و لذت بردن از فرآیند تحقیق و آموزش از ویژگی های این برنامه است.نادر جهان آرای با بیان توانمندی های فرهنگی و طبیعی استان گفت: گیلان با توجه به شرایط اقلیمی مناسب و دارا بودن نیروی انسانی اندیشمند به راحتی می تواند قطب دانشگاه فرهنگیان در استان های شمالی کشور شود.مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به مدیریت یکپارچه مراکز پیش دبستانی گفت: با این رویکرد جدید امیدواریم نرخ پوشش پیش دبستانی ها از 70 به 75 درصد ارتقا یابد.

در پایان این مراسم از برگزیدگان کشوری طرح جابربن حیان ، مناطق برتر آموزش و پرورش در حوزه پیش دبستانی و سایر پایه های دوره ابتدایی تجلیل شد.

 

 

به اشتراک بگذارید :