22 محرم 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۰۷:۳۷:۲۶
کد مطلب:  612734
خبرگزاری فارس

برخی دست ها می خواهند سند 2030 را اجراکنند/نباید دروس قرآنی در مدارس کاهش یابد.

عطف به مطلب مندرج در آن خبرگزاری، به تاریخ18 فروردین 97 با عنوان «برخی دست ها می خواهند سند 2030 را اجراکنند/نباید دروس قرآنی در مدارس کاهش یابد» پاسخ مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش وزارت آموزش و پرورش جهت تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

تمامی فعالیت ها، برنامه ها و اقدامات آموزش و پرورش صرفاً براساس سند تحول بنیادین آموزش وپرورش صورت می گیرد و این وزارتخانه از رسمیت دادن به هرگونه سند موازی از جمله سند 2030 که می تواند ضمن استقلال کشور و ایجاد ابهام و دوگانگی سند تحول بنیادین را تحت الشعاع قرار دهد، خودداری می کند.

درخصوص ضرورت توجه آن رسانه محترم به عدم کاهش دروس قرآنی در مدارس می توان به موارد زیراشاره کرد:

            تمامی مدیران، کارشناسان و برنامه ریزان براین باورندکه تعمیق معرفت و ایمان به اعتقادات اخلاق و احکام مهم ترین رسالت تشکیل نظام آموزشی است و از این رو در طراحی سند برنامه درسی به عنوان یکی از زیرنظام های مهم سند تحول بنیادین آموزش وپرورش به اصول، طراحی چارچوب اصول و مبانی تربیت براساس ساخت های شش گانه، طراحی و عملیاتی سازی اهداف و برنامه های حوزه های تربیت و یادگیری هم سو و هماهنگ با تربیت دینی، حاکمیت روح تربیت دینی همه بر کتاب های درسی در جهت تقویت و تثبیت اهداف دینی و توجه ویژه و عینی و عملی به تربیت دینی پای بند بوده است.

            هرچند برنامه ریزان درسی معتقدند تحقق ساحت های شش گانه تربیت بدون تحقق تربیت دینی مسیر نیست و از این رو باید تعلیمات دینی، با مأموریت پرورش ایمان و التزام آگاهانه واختیاری دانش آموزان نسبت به مجموعه ای از باورها، ارزش ها و صفات عبادی و اخلاقی در راستای تکوین و تعالی هویتی دینی واخلاقی در برنامه درسی وجود داشته باشد.

            براین اساس تربیت دینی از یک سو محور نظام تعلیم و تربیت است و از سویی دیگر به خاص در دروس دینی و قرآنی موردتوجه ویژه می باشد؛ البته نگاه به تربیت دینی نباید نمایشی باشد و تلاش شده است که نگاه آموزشی مؤثر و عمیق در درس دینی و قرآن و عربی وجود داشته باشد، از این رو در حال حاضر در دروس اجتماعی، علوم تجربی، فارسی و هنر هم به طور جدی نگاه دینی وجود دارد.

            از ویژگی های برنامه درسی جدید، توجه به رشد همه جانبه انسان در تمامی ساحت های شش گانهتربیت است و از این رو عناوین جدیدی در برنامه درسی مانند؛ «مدیریت خانواده و سبک زندگی»، «تفکر وسواد رسانه ای»، «کارگاه کارآفرینی و تولید»، «انسان ومحیط زیست» و «سلامت بهداشت» هر یک به مدت 2 ساعت اضافه شده است.

            به طور طبیعی قرارگرفتن این دروس در برنامه درسی و ظرفیت محدود زمان رسمی (35 ساعت در هفته) ضرورت بازنگری در ساعات سایر دروس را به همراه داشت، در این بازنگری مجموعه 9 ساعت از ساعات دروس مختلف کاسته شده و مهم این که سهم درس دینی از این کاهش تنها یک ساعت در مجموعاً دوره آموزشی 12 ساله است.

در ضمن بیان این نکته نیز لازم است که رویکرد آموزش زبان عربی در راستای فهم متون مقدس دینی، بهویژه قرآن کریم تغییر یافته و عنوان درس عربی به درس «عربی زبان قرآن» تغییر پیداکرده است که این تغییر یکی از مهم ترین اهداف تربیت دینی، یعنی اُنس با قرآن و توانایی ایجاد ارتباط با آن وبهره گیری مستقیم از آن را به شکل عینی دنبال خواهد کرد. در برنامه درس عربی نه به عنوان آموزش یک زبان با رویکرد ارتباطی، بلکه به عنوان محمل فهم قرآن،  ادعیه و روایات آسان می باشد.

    خواهشمنداست طبق قانون مطبوعات و رسانه ها نسبت به درج جوابیه این مرکز در همان صفحه و با همان قلم اقدام لازم صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید :